Peerless Transport Chain Model 700CTC32 - Nickel Finish
Click on image for larger view
No: 19-3043 | Mfg: 4785
 Free Shipping!
Made in USA
Peerless Transport Chain Model 700CTC32 - Dual Restraint. The Peerless Model 700CTC32 Transport Chain is a special dual restraint set up for transport or court room situations. The Peerless Model 700CTC32 incorporates a Model 700C Handcuff connected to a Model 703 Leg Iron with a 32 inch chain.
Peerless Model 700CTC32 Transport Chain Specs:
  • Weight: 2.2lbs. / 1kg.
  • Material/Finish: Aluminum / Alloy Steel
  • Maximum overall length: n/a
  • Minimum Opening Handcuffs: 2.0in / 51mm
  • Minimum Inside Perimeter Handcuffs: 5.9in / 150mm
  • Maximum Inside Perimeter Handcuffs: 8.3in / 211mm